MPT3.6-150
- Products
- Component
- Classic Application Series
- MPT3.6-150
Product Details:
Description
Click the Distributors menu below to see which distributors stock this product.
Are you interested in purchasing a large quantity? Contact us directly.
Electrical Specifications:
Full Sun
Power: 360mW
Operating Voltage: 3.6V
Current: 100mA
1/4 Sun
Power: 81mW
Operating Voltage: 3.6V
Current: 22.5mA
All Levels
Average Voc: 4.9V
Maximum Voc: 5.5V
Isc: 128mA
Physical Specifications:
Dimensions: 74.0 x 146.0 (mm) / 2.91 x 5.75 (in)
Weight: 0.15oz / 4.35g
Thickness: 0.22mm